تفکر در مورد خدا به فرد آرامش می‏دهد

نوشته: استفانی لام
یک پژوهش جدیدی نشان‏داد که وقتی مردم خدا و مذهب را به‏یاد‏می‏آورند، در مورد اشتباهات خود کمتر دچار پریشانی می شوند.
پژوهش اخیری که در مجله علم روانشناختی به چاپ رسیده بود، نشان‏داد که وقتی مردم مذهبی به یاد خدا و مذهب می‏افتند، کمتر دچار احساس پریشانی در خصوص مشکلات و اشتباهاتشان می‏شوند.
در حین دو آزمایش، نیمی از شرکت‏کنندگان می‏بایست فرمی را پر می‏کردند که آنها را به یاد خدا و مذهب می‏انداخت، در حالی که نیمی دیگر از شرکت‏کنندگان، کار مشابهی را با این تفاوت که آنان را به یاد مذهب و خدا نمی‏انداخت، انجام دادند. سپس، محققان واکنشهای پریشانی شرکت‏کنندگان را در هنگام پر کردن فرم، از طریق ثبت امواج مغزی‏شان با بکاربردن دستگاه ثبت امواج مغزی(EEG) اندازه‏گیری کردند.
اما کاری که شرکت کنندگان انجام دادند این بود که می‏بایست رنگی که کلمات با آن ارائه می‏شدند را نام‏گذاری کنند. کلمه به هرحال، شاید به معنی رنگ دیگری بود، و بنابراین اشتباه کردن در این تست آسان بود.
پژوهشگران دریافتند که اگر شرکت‏کنندگان مذهبی قبل از اجرای تست، تکالیف مربوط به مذهب را انجام داده بودند، پاسخ‏های پریشانی و استرس‏زای کمتری داشتند.
دکتر میکائیل اینزلیچت از دانشگاه اسکاربوراگ تورنتو اینطور بیان می‏دارد:" تفکر در مورد مذهب، شما را در موقعیت‏های بحرانی آرام می‏کند. چنین تفکری استرس و پریشانی شما را وقتی که اشتباهی کرده‏اید، کمتر می‏نماید."
" ما این طور فکر می‏کنیم که این می‏تواند به ما کمک کند که برخی از یافته‏های جالب واقعی را در مورد مردمی که مذهبی هستند درک کرده و بفهمیم. اگرچه این نتایج بدون ابهام نیستند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‏دهد افراد مذهبی طول عمر بیشتری دارند و شادتر و سالمتر هستند."

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱۱/۱٧