نتایج جالب ارتباط فراشناختی با حیوانات

روان‌شناس به عنوان یک واسطه برای برقراری ارتباط با حیوان فقط قادر است اطلاعاتی به دست بیاورد که حیوان در اختیار او قرار می‌دهد. روان‌شناس به مدد دانش و تجربه خود به خوبی می‌داند، حیوانات، دنیای پیرامون خود را چگونه درک می‌کنند و در شرایط مختلف چه احساسی دارند.
یکی از دستاوردهای برقراری ارتباط فراروان‌شناختی با حیوانات، ارتقاء سطح آگاهی روان‌شناس و صاحب حیوان در زمینه علل بروز مشکلات رفتاری خواهد بود. برخی حیوانات اطلاعات زیادی در اختیار روان‌شناسان قرار می‌دهند و برخی کمتر. برخی از حیوانات، در برابر برقراری ارتباط از خود مقاومت نشان می‌دهند و این به شخصیت منحصر به فرد هر موجود زنده­ای‌ برمی‌گردد. به یاد داشته باشید برقراری ارتباط، در ابتدا فقط به صورت تبادل اطلاعات و احساسات است و هرگز بدین معنا نخواهد بود که حیوان همیشه مطابق خواسته ما عمل می‌کند. حیوانات از تمایلات، اراده آزادانه، نیازهای منطقی وطبیعی و نیز رفتارهای تثبیت شده ژنتیکی برخوردار هستند که تمامی این فاکتورها، نقش بسیار مهمی در کیفیت و نوع ارتباط ایفا می‌کند.


نتایج و تغییرات گاهی به سرعت در اختیار ما قرار می‌گیرند و گاه به مرور زمان. برقراری ارتباط مؤثر و موفق به حیوان این امکان را می‌دهد تا بارهای روحی و روانی خود را که سال‌ها با خود حملشان کرده است برون‌فکنی کند.
برخی از این انسدادهای روحی، بشدت بر برقراری ارتباط متقابل اثرگذار هستند و مقاومت‌هایی را تولید می‌کنند. باید صبر داشته باشید و در تمام مدت جلسه مشاوره و یا ارتباط شخصی با حیوان، به او اعتماد کنید و با علاقه و عشق او را همراهی کنید. به یاد داشته باشید که احترام و پذیرش متقابل بهترین راه حل خواهد بود.

 


تله‌پاتی یعنی چه؟
اچ میرز، یکی از دانشمندان دانشگاه کمبریج، در سال 1882 مفهومی را کشف کرد که تا به امروز در مباحث فراروان‌شناختی مطرح است. آلمانی‌ها تله‌پاتی را نوعی فکرخوانی و برقراری ارتباط از راه دور می‌دانند. این مفهوم یکی از مشهورترین و بحث‌برانگیز‌ترین پدیده‌های فرا علمی است که تا کنون تحقیقات زیادی پیرامون آن صورت گرفته است.
نتایج بسیاری از پژوهش‌ها نشانگر این واقعیت است که انسان قادر است از طریق تله‌پاتی با انسان‌های دیگر و موجودات زنده ارتباط برقرار کند و می‌تواند این توانایی خود را تمرین کند. در بسیاری از متون روان‌شناسی، از تله‌پاتی با عنوان «حس هفتم» یاد می‌شود.
حیوانات نیز مانند ما انسان‌ها و بسیار بیشتر، از این توانایی خارق‌العاده برخوردار هستند و از آن استفاده می­کنند. آزمایش‌های بسیار زیادی صحت این امر را به اثبات رسانده‌اند که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:
آزمایش با طوطی:
یکی از آزمایش‌ها در کشور انگلستان با شرکت یک طوطی و خانمی که صاحب او بود، انجام گرفت. این طوطی که بیش از پانصد واژه را به زبان می‌آورد، قادر بود جملات را به‌طور کامل ادا کند.
پژوهشگران در این آزمایش، طوطی را در یکی از اتاق‌های خانه قرار دادند و صاحب او را در طبقه پایین‌تر، به اتاق دیگری بردند. پس از انجام نقل و انتقال‌ها، صاحب طوطی، درِ پاکتی را، که پیش از آن اجازه بازکردن آن را نداشت، باز کرد و عکس‌های درون پاکت را یک به یک دید.
نتیجه به راستی شگفت‌انگیز بود. هر بار که صاحب حیوان در اتاق پایین به عکسی نگاه می‌کرد، طوطی با دریافت افکار صاحبش، جمله یا واژه‌ای متناسب با نوع عکسی که صاحبش می‌دید، به زبان می‌آورد.
آزمایش با سگ:
در یکی دیگر از آزمایش‌ها، مردی هر شب پیش از رسیدن همسرش به خانه، فقط با مشاهده رفتارهای سگ خانگی‌شان موفق می‌شد در ساعات مختلف، به محض ورود خانم به خانه، با یک فنجان چای داغ از او استقبال کند.
نمونه دیگری که تقریباً همه کسانی که سگ خانگی دارند با آن روبه‌رو شده‌اند، به قرار زیر است:
سگ، آرام در سبد خود به خواب عمیقی فرو رفته است. ناگهان شما به این فکر می‌افتید که چیزی برای خوردن او آماده کنید. پیش از آنکه قدم به آشپزخانه بگذارید، سگ شما در چهارچوب در آشپزخانه ایستاده و دم‌ خود را برای شما تکان می‌دهد و بدین شیوه، از این ایده درخشانتان استقبال می‌کند. به راستی سگ‌ها از کجا می‌توانند بفهمند ما چه در سر داریم؟!
همچنین سگ‏ها که صاحبان آنها از بیماری صرع رنج می‌برند، می‏توانند صاحبان خود را به موقع، از حملات صرعی آگاه کنند.
مشاهداتی در مورد پرندگان:
پرندگان با استفاده از تله‌پاتی موفق می‌شوند در خلال پروازهای گروهی، به موقع و همزمان، به سرعت تغییر جهت دهند. در این پروازهای گروهی، حیوانی که در جلوی دسته پرواز می­کند و پرواز دیگر پرندگان هم‌دسته را رهبری می­کند، ایده تغییر مسیر را از طریق ارتباط تله‌پاتی به سرعت به سایر افراد گروه انتقال می‌دهد و با این کار، همه پرندگان به صورت همزمان تغییر جهت می‌دهند. اگر تله‌پاتی در حیوانات ممکن نبود، به واقع بسیاری از حیوانات از بین می‌رفتند.
مشاهداتی درباره حس جهت‌یابی پرندگان:
کبوترهای نامه‌بر از فاصله هزاران کیلومتری و پس از پرواز بر فراز سرزمین‌های ناشناخته، با موفقیت به خانه‌ها‌ی خود باز می­گردند. پرندگان مهاجر نیز پس از طی بیش از هزاران کیلومتر، هربار دقیقاً به آشیانه‌های خود باز می­گردند. البته بسیاری از دانشمندان این حس دقیق جهت‌یابی را به نیروی جاذبه مغناطیسی زمین نسبت می‌دهند که ما نیز آن را رد نمی‌کنیم.
آزمایش با خرگوش‌های کوچک خانگی:
در این آزمایش، خرگوش‌های جوانی که در آزمایشگاه پرورش داده شده‌‌ بودند، از مادر جدا شده و به یک زیردریایی فرستاده شدند. هنگامی که زیردریایی به عمق 150 متری رسید، پژوهشگران، یکی از خرگوش‌ها را سر بریدند. گزارش داده شد خرگوش مادر در همان لحظه، واکنش‌های عصبی شدیدی از خود نشان داد.
حیوانات پیش از موعد مقرر، از رخدادها باخبر می‌شوند
بسیاری از حیوانات مانند غازها، سگ‌ها و خرگوش‌ها، چندین روز پیش از وقوع زلزله، واکنش‌های خاصی از خود نشان می‌دهند. در کشور چین، سال‌هاست که از این دریافت حیوانات، برای مقابله با فجایع طبیعی استفاده می‌شود. برای مثال، اهالی شهر ‌چنگ، در تاریخ چهارم فوریه 1975 با زیر نظر قرار دادن رفتار حیوانات و تخلیه به موقع شهر، از خطر مرگ حتمی نجات یافتند، چرا که مدت کوتاهی پس از تخلیه شهر، زلزله‌ای با قدرت 3/7 در مقیاس ریشتر، نیمی از خانه‌های شهر را به ویرانه مبدل ساخت. حیوانات ممکن است حتی هفته‌ها پیش از آنکه اتفاقی رخ دهد، از آن مطلع شوند. این امر در مورد فجایع طبیعی، برای مقامات دولتی فرصت کافی فراهم خواهد کرد تا برای پیشگیری به موقع از بروز تلفات شدید انسانی تدابیر لازم را اعمال کنند.
مشاهدات نتیجه داده‌اند که حیوانات، پیش از موعد، از مرگ صاحبان و افراد خانواده انسانی خود نیز خبردار می‌شوند.
واقعیت این است که حیوانات نسبت به سلامتی ما بسیار حساس هستند. از این رو، همواره پیش از آنکه خیلی دیر شود، ما را از اتفاقات باخبر و همراهی‌مان ‌کرده و به لحاظ روحی و جسمانی ما را برای رویارویی با وقایع مهیا می­کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱٠/٢٥