Masochism یا آزار طلبی جنسی از بیماری های روانی است و جزء دسته ی نابهنجاری جنسی محسوب می شود . در این بیماری فرد از آزار و اذیت در آمیزش جنسی لذت می برد . بستن چشم ، کتک زدن ، ادرار کردن ، تحقیر کردن شریک جنسی به وسیله کثیف کردن او با مدفوع و یا مجبور کردن او به انجام اعمال حیوانی از روش هایی هستند که فرد مریض برای لذت بردن از رابطه ی جنسی استفاده می کند . این افراد شاید به خود نیز آزار برسانند .

یکی از روش هایی که افراد مازوخیزمی از آن استفاده می کنند و بسیار هم خطرناک است Hypoxyphilia یعنی در آستانه ی خفه گردن ، نام دارد . این عمل باعث کم رسیدن اکسیژن به مغز می شود . هر ساله از هر یک میلیون نفر یک تا دو نفر جان خود را اینگونه از دست می دهند . آنها این کار را با فشار آوردن به گردن ، فشار آوردن یه قفسه سینه ، کیسه روی سر کشیدن و استفاده از آمیل نیترات انجام می دهند .

آزار طلیبی جنسی معمولا در سنین بزرگسالی آشکار می شود و با لذت بردن از آزار دیگران در بازی های دوران کودکی آغاز می شود .

 

علت :

هیچ تئوری جامعی وجود ندارد که بتواند علت Masochism را توضیح دهد .با این حال نظریه های گوناگونی وجود دارد . بعضی آنها Masochism را یک پدیده ی عادی و معمولی توصیف می کنند . یک تئوری وجود دارد که به این موضوع اشاره میکند که نا هنجاری های جنسی به علت محروم شدن فرد از یک رایطه ی جنسی با کیفیت مطلوب است . و این در افرادی که از سکس محروم هستند قوی تر است . وقتی آنها بالاخره به این عمل می رسند در یک وضعیت آشفته و برانگیخته قرار می گیرند و در این وضعیت رفتار آزار طلبانه با رابطه جنسی پیوند می خورد . عقیده دیگری وجود دارد که طبق آن افراد مازوخیزمی می خواهند بر دیگران تسلط داشته باشند . و این باعث می شود آنها رفتاری خشن داشته باشند و به این وسیله از دیگران برتر باشند .

بعضی تئوری ها رفتارهای آزار طلبانه را یک راه برای رهایی و آزادی می دانند و معتقدند که رفتارهای نا ملایم حس جدید و متفاوتی به مردم می دهد . و بعضی دیگر اشاره به تحمل درد و رنج در دوران کودکی دارند برای مثال مورد تجاوز یا سوء استفاده قرار گرفتن را دلیلی برای Masochism می دانند .

Nathan و Goman و Salkind به روی نظریه ای تحقیق می کنند و آن مدل یادگیری رفتاری است . کودکانی که قربانی شده اند و یا شاهد رفتارهای جنسی نامناسب بوده اند ، این رفتارها را یاد گرفته و تقلید می کنند و این Masochism را تقویت میکند .این افراد شاید از ارتباط جنسی اجتماعی بی بهره باشند و به همین علت به دنبال لذت بردن از راه های نا معمول باشند .

ارتباط میان هورمون ها ، رفتارها و سیستم مرکزی اعصاب و نقش هورمون های جنسی مردانه نیز می تواند علت Masochism باشد .

 

درمان :

عموما برای درمان ، روانشناس به دنبال آشکار و استخراج کردن اصولی است که باعث این رفتارها می شود .

اصولا بالا بودن میزان Testosterone ( تستوسترون ) نمی تواند زمینه ساز ناهنجاری های جنسی شود . هورمون هایی مانند Medroxyprogesterone و Cyproterone باعث کاهش تستوسترون ، کاهش میزان نعوظ ( شق شدن ) ، کاهش لذت سکسی و کاهش رفتارهای جنسی مانند استمنا و آمیزش می شود . از هر دو هورمون و همچنین از رفتار درمانی و رفتار شناسی برای درمان اشتفاده می شود . داروهای ضد افسردگی مانند Fluoxetine به خوبی میل جنسی را کاهش داده اما در کیفیت آن تاثیری ندارد .

تحقیقات نشان می دهند که مدل های رفتار درمانی تاثیر گذارند . یکی از این روش ها حساس کردن بیمار به صورت مخفیانه و پنهان است . در این روش بیمار در شرایط آرام و راحت ، یک رفتار منحرف را در ذهن تجسم می کند و سپس فورا یک شوک به بیمار تحمیل می شود مانند ضریه زدن به آلت تناسلی بیمار یا ایجاد یک بوی بد . هدف از این روش شرمنده کردن بیمار است در هنگام رفتارهای منحرف ! برای مثال نشان دادن تصاویری از جنایات و یا رفتارهای زشت خود بیمار با این هدف که بیمار احساس کند به او احانت شده . برای حساس کردن بیمار همچنین تصاویری از رفتارهای منحرف و عواقب آن به فرد نشان داده می شود . مانند قربانی کردن افراد از روی انتقام و یا حتی اخته کردن دیگران .

همچنین استمنا قادر خواهد بود لذت را از رفتارهای منحرف جدا سازد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٩/٢٤