اختلال شخصیت انزواطلب یک حالت روانی است که با احساسِ شرم و خجالتِ شدید، عدم اعتماد به نفس و خود کوچک بینی، حساسیت نسبت به رَد شدن و یا مورد مخالفت قرار گرفتن، توصیف می شود.

 

اختلال های شخصیتی به الگوهایِ رفتاریِ بلند مدتی گفته می شوند که باعثِ بروزِ مشکل در کار و روابط فردی می شوند. نزدیک به یک درصد از کل جمعیت دچار اختلال های شخصیتی هستند و میزانِ شیوعِ آن در زنان و مردان یکسان است.

نشانه ها:

برخی از شایع ترین علائم و نشانه هایِ اختلال شخصیت انزواطلب عبارتنداز:

1- براحتی جریحه دار شدن در صورتِ مخالفت و یا انتقاد

2- نداشتنِ دوستانِ صمیمی

3- بی میلی به برقراری ارتباط و اختلات با مردم

4- دوری کردن از فعالیت ها و کارهایی که به مشارکتِ گروهی نیازمندند

5- خجالت کشیدن و ترس از اینکه در جامعه و در حضور دیگران کارِ اشتباهی انجام دهند

6- مشکلات را بیش از حد بزرگ دیدن

7- دوری کردن از روابطی که ممکن است به صمیمیت بیانجامد

8- احساسِ بی کفایتی، عدم جذابیت و ناتوانی در جامعه

علت ها:

علت اختلالِ انزواطلبی نامشخص است. سکست خوردن و مورد مخالفت قرار گرفتن برای افراد مبتلا به این اختلال به حدی دردناک است که این اشخاص ترجیح می دهند تنها بمانند اما خطر رد شدن و یا شکست خوردن را نپذیرند

درمان:

داروهای ضدافسردگی اغلب می توانند ترس و حساسیت نسبت به انتقاد و رد شدن را کاهش دهند. روان درمانی به ویژه شناختی/رفتاری درمانی می تواند مفید باشد. هرچند ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی از هر یک از آنها بطور جداگانه موثرتر است.

ممکن است توانایی برقراری ارتباط در افراد گوشه گیر وجود داشته باشد و این توانایی و مهارت با درمان بهبود و ارتقاء میابد.

اگر این اختلال درمان نشود فرد را از دنیایی که در روابطِ صمیمی و نزدیک وجود دارد محروم می کند و یا فرد کاملا گوشه گیر و منزوی می شود. همچنین این اختلال می تواند مشکلات و اختلال های دیگری همچون مصرف مواد مخدر و افسردگی را سبب شود. بنابراین اگر شما نیز خجالتی هستید و از رد شدن توسط دیگران می ترسید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٩/٢٤