اضطراب و افسردگی زمینه ابتلا به بیماری قلبی

 تحقیقات جدید نشان می‌دهد اضطراب و افسردگی عوامل موثر دربروز مشکلات قلبی جدی در میان مبتلایان به بیماری عروق کرونر پایدارهستند.
به گزارش رویترز، محققان دانشگاه مونترال کانادا دریافته‌اند هر دو مشکلافسردگی شدید و اختلال اضطراب فراگیر در این بیماران شایع‌تر است.
مهم‌تر این که این دو وضعیت، نشان می‌دهند احتمال دو برابر شدن خطر مشکلات قلبی شدید طی دو سال بعد وجود دارد.
به گفته این محققان هر دو اختلال افسردگی شدید و اختلال اضطراب فراگیر خطروقوع یک مشکل قلبی جدی را افزایش می‌دهند و از این میان اختلال افسردگیشدید بیشترین تاثیر را نشان داده است بنابراین این دو حالت را می‌توان بهعنوان شاخص‌های افزایش خطر مشکلات قلبی در نظر گرفت و در نظر داشت کهبیماران عروق کرونر باید تحت مراقبت و کنترل مناسب قرار گرفته بهتریندرمان را دریافت کنند.


افسردگی، سکته را نزدیک می‌کند

بررسی‏های محققان آمریکایی که نتایج آن در مجله «انجمن قلب‌شناسی آمریکا» به چاپ رسیده است نشان داده است، در زنانی که از سلامت کامل برخوردارند،افسردگی شدید می‌تواند سبب بروز سکته شود...به نقل از خبرگزاری فرانسه محققان پس از بررسی 63 هزار زن بین سال‌های 1992 و 2004 متوجه شدند هیچ یک از این افراد ناراحتی‌های قلبی نداشته ولیهشت درصد از افسردگی رنج می‌بردند.

تحقیقات نشان داد میزان ابتلای این عده به سکته نیز بسیار بیشتر از دیگران بود.

نکته جالبی که محققان به آن برخوردند این بود که افراد مبتلا بهناراحتی‌های قلبی دچار افسردگی نمی‌شدند اما افراد افسرده خیلی سریع دچارناراحتی‌های قلبی و به ویژه سکته می‌شدند. دلیل این امر کاملا روشن است. افراد افسرده خود را نادیده می‌گیرند و علاقه‌ای به انجام درمان‌ها، ورزشکردن و رعایت رژیم غذایی ندارند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٢٢