افسردگی والدین به فرزندان منتقل می شود

تحقیقات نشان داده حالات روحی و افسردگی نیز مانند دیابت و بیماریهای قلبی ارثی است
به نقل از پایگاه اینترنتی وب مد چنانچه والدین دچارافسردگی باشند فرزندانشان نیز بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی خواهند بود .

بنابر همین گزارش این مسئله در مورد کودکان نیز صدق می کند و ممکن است چندین نسل در یک خانواده دچار افسردگی شوند.
که البته دوران عود و نهفتگی آن در افراد مختلف با هم متفاوت است.

بررسیها نشان داده که افسردگی مادران به مراتب بیشتر از پدران بر فرزندانموثر است و استرس و ناراحتی مادر حتی ممکن است سالها در فرزندان نهفتهباشد اما در دوران نوجوانی یا جوانی خود را به شکل افسردگی نشان دهد.

نکته مهم اینجاست که چنانچه یکی از والدین در دوران جوانی و قبل از 20سالگی دچار افسردگی شده باشد احتمال بروز افسردگی در فرزندان چند برابر ودر مواردی تا 4 برابر افزایش می یابد.

متخصصان معتقدند افسردگی نیز مانند دیابت و بیماریهای قلبی قابل انتقال بهفرزندان است به همین دلیل والدین در صورت بروز علائم حتماً باید تحت درمانقرار بگیرند تا سلامت روحی فرزندانشان مورد تهدید قرار نگیرد.


پدران افسرده، یادگیری فرزندانشان را به تاخیر می‌اندازند

طبق نتایج مطالعات جدید؛ کودکان پدران افسرده نسبت به سایر همسالان خود از تعداد لغات کمتری استفاده می‌کنند

نتایج اینتحقیقات که بر روی 5 هزار خانواده انجام گرفته است نشان می‌دهد؛ افسردگیمادران در این امر بی تاثیر است.

محققان می گویند: فرزندان 2 ساله پدران افسرده به طور میانگین 5/1 لغتکمتر از سایر کودکان به کار می‌برند. این تفاوت ممکن است کوچک به نظر برسداما وقتی تاثیر آن در تکامل یادگیری گفتار کودک در نظر گرفته شود تفاوتواضح‌تر خواهد بود.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که مادران افسرده میزان کتاب خواندن برایکودکانشان را کاهش نمی‌دهند اما پدران افسرده به طور میانگین 9 درصد کمتراز سایر پدران برای فرزندانشان کتاب می‌خوانند و این امر می‌تواند دریادگیری فرزندان تاثیر بگذارد.
    

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٢٢