لازمه شناخت از تصویر ذهنی «تصویر ذهنی چیست؟»

تصویر ذهنی حاصل عملکرد ذهن و مغز انسان و تعیین کننده تمامی شکست ها و پیروزی ها است. ما برای رسیدن به یک زندگی رضایت بخش نیاز به یک تصویر ذهنی واقع بینانه و شایسته داریم تا بتوانیم با آن زندگی کنیم .

تصویر ذهنی پایه ای است که تمامی شخصیت، رفتار و حتی کیفیت شما بر اساس آن شکل می‌گیرد، بنابراین به نظر می رسد که تجارب ما، تصاویر ذهنی ما را تقویت می کنند. هر انسانی همان است که در ذهن خود آن را ساخته است. توانایی ها ، قدرت ها و ضعفهای  او همه از تصاویر ذهنی او به وجود آمده اند.

زنان و مردان موفق ، مدتها است  از تصاویر ذهنی و تمرین نمایش آن برای رسیدن به موفقیت استفاده می کنند. برای یک زندگی ایده آل کافی است  اندیشه های خود را به سوی بهترین ها هدایت کنیم. علم نوپای «سیبرنتیک» ثابت کرده است که میکانیزم خلاق دستیابی به تصویر ذهنی (قوه تخیل) است


افکار مثبت

این ما هستیم که زندگی خود را می سازیم . آن چه که شما را به زندگی امیدوار می کند  وفکری که شما را به خوشحالی و هیجان می رساند ، از افکار مثبت سرچشمه می گیرد .

هرگونه که فکر و عمل کنید ، بازتابش را خواهید دید. به عبارتی گویی از پشت شیشه ای رنگی به زندگی می نگریم و با هر  رنگی  که به وقایع و رویداد های بیرونی نگاه کنیم ، همان گونه آن ها را حس می کنیم. پس ما مختاریم هر دیدی داشته باشیم .وجودلایزال  الهی ما را مختارآفریده است؛ او کریم است  و ما را آزاد خلق کرده ، حتی اجازه داده تا احساس بدبختی و بیچارگی داشته باشیم. همچنین این قدرت را به ما داده است که با ایجاد افکار و دید مثبت ، خوشبختی را لحظه به لحظه با تمام وجود و باتک سلول هایمان حس کنیم.

تصویر ذهنی مثبت در احساس ما بیشترین نقش را دارد. ما می توانیم موفقیت ، خوشحالی و سلامتی را به خود تلقین و تأکید کنیم. می توانیم احساس را در چهره ، قامت ، طرز لباس پوشیدن  و ادای‌کلمات ایجاد کنیم.

اگر خود را شاهزاده بدانیم و لایق  ارزش و احترام، مردم نیز همان گونه با ما رفتار خواهند کرد. ساده‌تر بگویم ، هر کس تصویری در ذهن دارد که حاصل تجربیات گذشته و تربیت اجتماعی اوست. با توجه به تصویری که از خود در ذهن شاخته ایم، ارزش و اعتماد به نفس خود را تعیین می کنیم . تصویر ذهنی ، تمام رفتار و شخصیت ما را شکل می دهد. حال برای تثبیت تصاویر ذهنی مثبت باید چه کارهایی را انجام دهیم ؟ هفته آینده به بیان راهکارهای تثبیت تصاویر ذهنی مثبت می پردازیم

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱