تکرار مداوم این افکار و رفتارها باعث می‌شود فرد زمان بسیاری را از دست داده و زندگی‌اش مختل شود. در عین حال تمامی این رفتارها با اضطراب و نگرانی شدید همراه هستند.

وسواس شست وشو به دو شکل تمیزی- پاکی و یا نجسی - پاکی مشاهده می‌شود. به این معنا که فرد تصور می‌کند دستانش، لباسهایش و وسایلش نجس هستند و اقدام به شستن آنها می‌کند و یا اینکه تصور می‌کند وسایلش آلوده هستند و برای زدودن این آلودگی‌ها اقدام به شست و شوی مداوم بدن و وسایل اطرافش می‌کند.

..

این اختلال می‌تواند علل زیستی، روانی و اجتماعی داشته باشد. تاثیر ناقل‌های عصبی در این بیماری که مهم ترین آن‌ها سروتونین است و همچنین انتقال بیماری از طریق عوامل وراثتی و ژنتیکی از جمله علل زیستی ابتلا به وسواس هستند. البته به یقین نقش یادگیری درابتلا به وسواس پررنگ تر از وراثت است

...

فرزندی که در منزل با افراد وسواسی زندگی می‌کند با مشاهده رفتارهای آنها ممکن است یاد بگیرد و همان کارها را انجام بدهد. استرس‌های محیطی و فشارهایی که در زندگی وجود دارد و اتفاقات ناگواری چون مرگ، ‌از دست دادن شغل و شکست مالی که فرد در زندگی با آنها مواجه می‌شود همگی کمک می‌کنند که سیر پیش روندگی یا ابتلا به بیماری تسریع شود.

..

وسواس در میان زنان شایع‌تر است. البته برخی معتقدند نقش هورمون‌های زنانه چون پروژسترون و استروژن در زنان را نمی‌توان در بروز این بیماری نادیده گرفت. از سویی دیگر مسئولیت مضاعف زنان در زندگی و وظایف خطیری چون تربیت فرزندان و فعالیت‌های شغلی که در بیرون منزل دارند بر پیشرفت بیماری تاثیرگذار است.

..

اغلب بیمارانی که مبتلا به اختلال وسواسی جبری هستند به پزشک مراجعه نمی‌کنند و خانواده‌ها این افراد را برای مراجعه به متخصص ترغیب نمی‌کنند. اطرافیان بیمار تصور می‌کنند وی تنها یک فرد بسیار دقیق، منضبط و پاکیزه است به همین خاطر بسیاری از مبتلایان به وسواس پس از گذشت چند سال از بروز بیماری، به متخصص مراجعه می‌کنند.

..

درمان به دو گونه دارویی و غیر دارویی صورت می پذیرد که همزمان به کار گرفته می‌شوند. تجویز داروهای ضد اضطراب و ضد وسواس و در کنار آن روان درمانی و رفتار درمانی از جمله روشهای موجود در درمان بیماری وسواس هستند. به کمک این روش ها، تکنیک‌هایی را به بیمار آموزش می‌دهند که بتواند با افکار و عادات آزار دهنده خود مقابله کند. در عین حال محیط زندگی فرد باید آرام بوده و از استرس، فشار و درگیری به دور باشد.

..

اهی این بیماری حتی در کودکان 2 ساله هم مشاهده می‌شود. به عنوان مثال اگر آب برروی لباسشان بریزد حتما باید آن را تعویض کرد. البته بیشترین موارد مربوط به وسواس اغلب در افراد زیر 25 سال سن قابل مشاهده است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۱٥