درمان شناختی – رفتاری برای اختلال وحشت‌زدگی  و گذرهراسی تا چه حد مؤثر است؟

خوشبختانه، مطالعات زیادی در زمینه بررسی تأثیر درمان شناختی – رفتاری بر اختلال وحشت‌زدگی  و گذر هراسی به عمل آمده است. این مطالعات در دانشگاه آکسفورد در انگلیس، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه نیویورک، در آلبانی و سایر دانشگاه‎های علوم پزشکی انجام شده است. اثربخشی درمان در یک دوره 25-20 جلسه‎ای از 85% تا 90% می‎باشد. به علاوه، بهبودی بیشتر بیمارانی که یک سال پس از خاتمه درمان مجدداً بررسی شده‎اند، همچنان برقرار بوده است.

 

دارو برای اختلال وحشت‌زدگی  و گذرهراسی

چندین دارو در درمان اختلال وحشت‌زدگی  و گذرهراسی سودمند هستند. از جمله ضدافسردگی‎ها و داروهای مختص اضطراب، و برخی داروهای دیگر، این داروها برانگیختگی‎تان را کاهش می‎دهند،‌ اما زمانی که آنها را کنار بگذارید، ممکن است علائم وحشت‌زدگی ‎تان برگردد. در نتیجه، توصیه ما این است که حتی در صورت مصرف دارو برای اختلال وحشت‌زدگی  و گذر هراسی، باید تحت درمان شناختی – رفتاری نیز قرار بگیرید.

 

مراحل درمان شناختی – رفتاری چیست؟

ما در درمان شناختی – رفتاری اختلال وحشت‌زدگی  و گذرهراسی چند هدف را دنبال می‌کنیم.

نخست: به شما کمک  کنیم تا ماهیت اضطراب، وحشت‌زدگی  و گذرهراسی را بشناسید.

دوم: موقعیت‎های ترس یا اجتنابتان را مشخص می‌کنیم.

سوم: ماهیت علایم خاص شما، شدت و میزان تکرارشان، و موقعیت‎های برانگیزنده وحشت‌زدگی  را ارزیابی کنیم.

و چهارم: بررسی می‌کنیم ببینیم آیا مشکل دیگری همراه وحشت‌زدگی ‎تان هست یا خیر – برای مثال، افسردگی، اختلالات اضطرابی دیگر، سوء مصرف مواد، پرخوری، انزوا، یا مشکلات زناشویی.

درمانتان ممکن است شامل بعضی یا همه درمان‌های زیر باشد: آموزش آرمیدگی عضلانی، آموزش آرمیدگی تنفسی و آموزش تنفس (به خصوص اگر مشکل تنفسی شدید دارید)؛ رویارویی تدریجی با موقعیت‎های برانگیزاننده وحشت‌زدگی ؛ کاهش استرس؛ بررسی تفسیرهایتان از علایم استرس جسمانی؛ آموزش اصول کلی درمان شناختی (یعنی، درک این که چگونه افکار منجر به احساساتی مانند ترس می‎شوند، و یاد دادن این که چگونه با بررسی افکار و باورهایتان به احساس بهتری دست یابید)؛ آموزش ابزار وجود (وقتی که نیاز است)؛ و آموزش شناسایی و کاهش علایم وحشت‌زدگی  به هنگام وقوع آن‌ها. به علاوه، مشکلات دیگرتان (مانند افسردگی)، نیز در درمان گنجانده می‎شوند.

 

از شما به عنوان بیمار چه انتظاری داریم؟

بیمار در درمان شناختی – رفتاری منفعل نیست. لازم است شما فعالانه با درمان درگیر شوید. از شما انتظار داریم در جلسات هفتگی (یا گاهی بیش از یک جلسه در هفته) شرکت کنید؛ فرم‎های ارزیابی مشکل را پر کنید و تکالیفی که درمانگرتان جهت خودیاری تعیین می‎کند، را انجام دهید. چنان که قبلاً هم ذکر کردیم، بیشتر بیمارانی که دراین تجربه درمانی شرکت می‎کند اختلال وحشت‌زدگی  و گذرهراسی‎شان بهبود می‎یابد - و برخی به سرعت بهبود می‌یابند. حتی در صورتی که به سرعت بهبود یابید، باید برنامه‎ درمانی را کامل کنید. خاتمه پیش از وقت درمان احتمال عود علائم را افزایش می‎دهد.

این دوره درمانی برای 12 جلسه طراحی شده است. نخستین جلسات به ارزیابی و توضیح درمان اختصاصی می‎یابد. جلسات آخر درمان اساساً برای پیگیری نتایج درمان طراحی شده‎اند – این جلسات دو هفته یک بار و ماهی یک بار هستند.

برنامه درمانی ما ترکیبی از تکنیک‎های پیشنهادی دانشگاه‎های آکسفورد، پنسیلوانیا و نیویورک است. از نظر ما این درمان راهی است که در آن به شما یاد می‎دهیم چطور به خودتان کمک کنید. و به همین دلیل است که انجام تکلیف در منزل در این نوع درمان تا این حد اهمیت دارد

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/٧