روانپزشکان آمریکایی در یک آزمایش جدید تاکید کردند افرادی که به راحتی مضطرب و عصبانی می شوند خیلی بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای التهابی مثل مشکلات و ناراحتی های قلبی و عروقی هستند.

روانپزشکان آمریکایی در یک آزمایش جدید تاکید کردند افرادی که به راحتی مضطرب و عصبانی می شوند خیلی بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای التهابی مثل مشکلات و ناراحتی های قلبی و عروقی هستند.

دکتر جودیت کارول، متخصص علوم پزشکی دانشگاه پیترزبورگ و سرپرست اصلی این مطالعات خاطرنشان کرد: این یافته توجیه می کند که چرا برخی افراد با سطح بالای استرس و تنش، مشکلات و بیماریهای مزمن بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند.

محققان در این بررسی ها از تعدادی داوطلب سالم و میانسال درخواست کردند که یک سخنرانی را در آزمایشگاه و مقابل یک دوربین ویدئو و یک هیات داوران انجام دهند.

به گزارش سایت دیسکاوری، در طول مدت اجرای سخنرانی، این محققان واکنش های جسمی و فیزیکی افراد تحت آزمایش را ارزیابی کردند و پس از آن راجع به احساسات این افراد در مدت اجرای سخنرانی سوالاتی از آنها به عمل آوردند.

طبق بیانیه پیترزبورگ، دکتر کارول تشریح کرد: در اکثر افراد معلوم شد که در هنگام سخنرانی ضربان قلبی و فشار خون افزایش پیدا می کند و این عمل یک اقدام استرس زا است.

اما با این حال فقط در تعداد خاصی از افراد افزایش یک نشانگر التهابی در گردش خون موسوم به اینترلوکین ۶ مشاهده شد. 

التهاب فرآیندی است که بواسطه آن گلبولهای سفید و دفاعی خون در بدن از انسان در برابر عفونت و مواد خارجی مثل باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند.

دکتر آنا مارسلند، استادیار روانشناسی و پرستاری در دانشگاه پیترزبورگ نیز در این مطالعه خاطرنشان ساخت: افرادی که در مواجهه با چالش های نسبتا خفیف و اندک در زندگی شان زیاد عصبانی و مضطرب می شوند بیشتر در معرض بروز التهاب در بدنشان هستند که این التهاب می تواند نقاط مختلفی از بدن را درگیر سازد.

برای مثال این افراد به مرور زمان بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی قرار می گیرند. این یافته در مجله مغز، رفتار و ایمنی منتشر شده است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩