اگر شما یا کسی که دوستش دارید، افسردگی بالینی داشته باشد ، این مهم است که علائم هشدار دهنده خودکشی را بشناسید. پیشگیری از خودکشی بسیار امکان پذیر است. و در کسی که ممکن است فکر خود کشی داشته باشد، نشانه هایی برای یافتن وجود دارد.

افسردگی یک بیماری جدی است که می تواند به سختی درک و تشخیص داده شود. در اینجا هر آنچه که شما باید برای شناختن علائم افسردگی بدانید وجود دارد :

* بخاطر افسردگی به تعطیلات بروید
* 9 علامت دردناک که ممکن است نشانه افسردگی باشد
* آیا PMDD است یا افسردگی؟
* 4 راه برای مدیریت افسردگی و درد

بهترین راه برای جلوگیری از خودکشی های ناشی از افسردگی بالینی، شناخت عوامل خطر و شناختن علائم هشدار دهنده خودکشی است. این نشانه ها را جدی بگیرید. نحوه نشان دادن عکس العمل به آنها را یاد بگیرید. این کار می تواند زندگی کسی را نجات دهد.

چه نوع خودکشی شایع است؟

خودکشی بالقوه قابل پیشگیری و ناشی از مشکل بهداشت عمومی است. بیش از 1 ٪ کل مرگ و میر در ایالات متحده را هر سال تشکیل می دهد. در سال 2001 ، خودکشی یازدهمین علت عمده مرگ در ایالات متحده بود.

در میان افراد جوان 15 - 24 ساله ، خودکشی سومین علت شایع مرگ است. به علت خودکشی، مردان چهار برابر بیشتر از زنان می میرند. و 73 ٪ از مرگ و میرهای ناشی از خودکشی، مردان سفید پوست تشکیل میدهند.

آیا عوامل خطر برای خودکشی وجود دارد؟

فاکتورهای خطر برای افکار خودکشی، می تواند در سن ، جنس ، و گروه های قومی متفاوت باشد. و عوامل خطر اغلب ترکیبی هستند.

بیش از 90 ٪ از افرادی که توسط خودکشی میمیرند، افسردگی بالینی دارند یا مبتلا به دیگر اختلالات روانی قابل تشخیص هستند. بسیاری از افرادی که در خودکشی فوت کرده اند، مشکل سوء مصرف مواد داشته اند. آنها اغلب مشکلاتی به همراه سایر اختلالات روانی دارند.

عوارض جانبی و یا آسیب های سخت پس از وقایع زندگی به همراه عوامل خطرساز دیگر ، مانند افسردگی بالینی ، ممکن است به خودکشی منجر شود. اما خودکشی و رفتار متمایل به خودکشی، هرگز پاسخ طبیعی به استرس نیست.

عوامل دیگر خطر برای خودکشی عبارتند از :

* یک یا چند تلاش قبلی برای خودکشی
* سابقه اختلال روانی خانوادگی یا سوء مصرف مواد
* سابقه خودکشی خانوادگی
* خشونت خانوادگی
* مورد سوء استفاده فیزیکی و جنسی قرار گرفتن
* نگهداری اسلحه در خانه
* احکام حبس و زندان
* قرار گرفتن در معرض رفتار متمایل به خودکشی دیگران

آیا علائم هشدار دهنده خودکشی وجود دارد؟

علائم هشداردهنده افرادی که ممکن است فکر یا برنامه ریزی برای خودکشی داشته باشند عبارتند از :

* صحبت کردن یا فکر کردن مداوم در باره مرگ
* افسردگی بالینی -- اندوه عمیق ، از دست دادن علاقه ، اشکال در خواب و غذا خوردن – که به مرور بدتر شود
* داشتن " آرزوی مرگ ،" سرنوشت وسوسه انگیز با در نظر گرفتن خطراتی که می تواند به مرگ منجر شود، مانند رانندگی با سرعت یا عبور از چراغ قرمز
* از دست دادن علاقه به یکی از چیزهایی که سابقا برایش اهمیت داشته است
* صحبت در مورد عجز ، بی ارزشی یا مسائل نا امید کننده
* موکول کردن امور به آینده ، مقید نبودن به پایان رسیدن کار، تغییر اراده
* گفتن چیزهایی مثل " بهتر میشد اگر من در اینجا نبودم" و یا "من می خواهم بیرون بروم"
* تغییر ناگهانی و غیر منتظره از حالت بسیار ناراحت به حالتی بسیار آرام و یا به ظاهر شاد
* صحبت کردن در مورد خودکشی کسی و یا خود کشی بطور کلی
* دیدار و یا فراخوانی مردم برای خداحافظی

نگرانی خاصی داشته باشید برای فردی که مجموعه ای از این علائم هشدار دهنده خودکشی را دارد و در گذشته نیز تلاش برای این کار داشته است. با توجه گزارش بنیاد آمریکایی در پیشگیری از خودکشی ، بین 20 ٪ و 50 ٪ از افرادی که خودکشی کرده اند، یک تلاش قبلی نیز داشته اند.

باید چه کار کنم اگر کسی نشانه هایی از خودکشی و افسردگی بالینی دارد؟

اول ، اگر کسی را می شناسید که به نظر افسرده است و به خودکشی فکر میکند، او را جدی بگیرید. به آنچه که میگوید گوش کنید. ابتدا شما شروع کنید و بپرسید که چه برنامه ای دارد. اما تلاش نکنید که برای او استدلال یا او را از اقدام به خودکشی منصرف کنید. برعکس ، اجازه دهید که فرد بداند که شما درک میکنید، مراقب هستید و گوش میکنید. اجتناب کنید از گفته هایی مانند : "شما چیزهای زیادی برای زندگی دارید".

اگر کسی را که می شناسید به نظر افسرده می رسد و در مورد خودکشی صحبت میکند، ژست خودکشی بگیرید، یا تلاش برای خودکشی، آن را به عنوان یک مورد اورژانسی، جدی بگیرید. به حرفهای شخص گوش دهید، اما سعی نکنید برای او استدلال کنید. از سازمانهای مربوطه درخواست کمک فوری کنید.

افراد افسرده اغلب انتحاری هستند. این یک علامت کلیدی بیماری است. برخی مطالعات نشان می دهد که سروتونین عصبی، نقش محوری را در نوروبیولوژی خودکشی بعهده دارد. محققان سطوح پایینتری از سروتونین را در ساقه مغز و مایع مغزی نخاعی از افراد متمایل به خودکشی بدست آورده اند.

علاوه بر این ، گاهی اوقات رفتار متمایل به خودکشی در خانواده ها انجام می شود. به یاد داشته باشید ، هر بحثی از خودکشی همیشه مهم است. آیا فرد با مرکز بهداشت حرفه ای گفتگو داشته است.

از کجا می توانم برای خودکشی و افسردگی به دنبال کمک باشم؟

شخص را تشویق کنید به دنبال کمک از یک کارشناس بهداشت روان باشد. چون این شخص احتمالا فکر نمی کند که به کمک نیاز دارد، احتمالا باید تا حد ممکن، دائما با آن شخص باشید.

اگر یکی از اطرافیان دوست داشتنی شما، به نظر می رسد در معرض خطر قریب الوقوع خودکشی است ، او را ترک نکنید یا تنها نگذارید. هر گونه سلاح یا داروئی که می تواند استفاده کند را از دسترس او دور کنید. او را به نزدیکترین اورژانس منتقل کنید.

در طول درمان ، حمایتش کنید و کمک کنید شخص داروهای ضد افسردگی خود را مصرف کند و هر درمان دیگری که تجویز شده ادامه دهید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/۱٠