فرار از اضطراب

روان شناسان افرادی که استرس - یا همان فشار روانی بیش از حد- دارند را براساس نوع واکنش بدنشان به چند گروه تقسیم می کنند :

1 - افرادی که دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی که اتفاق خاصی رخ می دهد دچار گرفتگی عضلات، تنگی نفس و درد هایی در ناحیه شکم می شوند.

2 - افرادی که خیلی عجول و بی نظم اند و همیشه می ترسند که مبادا دیر به مقصد برسند؛ آنان به مشکلات گوارشی مثل احساس سوزش در معده یا دل پیچه دچار می شوند .

3 - کسانی که یک اتفاق خاص استرس زا در پیش رو دارند (مثل امتحان یا مسابقه) و نگرانند که موفق نشوند؛ این افراد به دل درد و دلشوره و لرزش عضلات مبتلا می شوند. اگر افرادی دارای این خصوصیات باشند می توانند چند توصیه از دلشوره خود بکاهند:

1 ـ باید مراقب خواب خود باشند. یک خواب خوب در طول شب در اتاقی پر از هوای تازه و جای راحت باعث می شود تا برای شروع یک روز جدید آماده شوند .

2 - به طور منظم و چند بار در هفته ورزش کنند و تا می توانند راه بروند .

3 - در فاصله بین غذا به خوردنی های دیگر ناخنک نزنند و برای ناهار خوردن وقت کافی بگذارند و در طول روز زیاد آب بخورند .

4 - وقتی سخت مشغول درس خواندن هستند به خودشان استراحت بدهند و در این مدت شکلات نخورند و هر 5 دقیقه با یکی از افراد خانواده صحبت کنند .

5 - کارهایی را که دوست دارند انجام دهند؛ مثلاً اگر به کامپیوتر علاقه دارند در آن کلاس ثبت نام کنند .

6 - تا حد انفجار بخندند. خنده باعث رشد هورمون هایی می شود که آرامش بخش و تسکین دهنده هستند. خوش اخلاقی و خوشبینی هم 2 عامل مؤثر ضد استرس هستند .

7 - خانواده و دوستانشان را فراموش نکنند با این عده اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی رضایت بخشی داشته باشند به راحتی می توانند مشکلات خود را با کمک آنان حل کنند .

8 ـ درست نفس کشیدن را یاد بگیرند و با تنفس درست، استرس را از خودشان دور کنند.