افسـردگی فصـلی کـه معمولاً با نام اختلال عاطفی فصلی
(
SAD) شنـاخـته مـی شود، نوعی افسردگی است که هر
سال در یک زمان معین در فرد بروز می کند. معمولاً از پاییز
و زمسـتان شـروع شـده و در بـهار یـا اوایل تـابستان خاتمه
میـیابد. ایـن بـیماری خیلی جدی تر از سندروم کم اهمیت
"بـی حوصلگی زمستان" است. یکی دیگر از انواع
SAD که
با نام "افسردگی تابستانه" شناخته می شود نیز در اواخر
بهـار یـا اوایـل تابستان شروع شده و تا پاییز ادامه پیدا می
کند.

 

علائم

افرادی که به SAD مبتلا می شوند بسیاری از علائم افسردگی را دارا می باشند: دلتنگی، اضطراب، کج خلقی، بی علاقگی نسبت به فعالیت های روزمره، صرفنظر کردن از شرکت در فعالیت های گروهی، و ناتوانی در تمرکز کردن بر روی موضوعی خاص. آنها معمولا علائم دیگری نظیر خستگی بیش از اندازه، بی انرژی بودن، نیاز شدید به خواب، ویار کربوهیدرات، افزایش اشتها و افزایش وزن را نیز تجربه می کنند.

 

علائم SAD زمستانه شامل موارد زیر می باشند:

 

 • احساس خستگی

   

 • احساس خواب آلودگی

   

 • کاهش میزان انرژی

   

 • افزایش وزن

   

 • افزایش اشتها

   

 • عدم امکان تمرکز

   

 • تمایل به تنهایی

   

علائم SAD تابستانه نیز عبارت است از:

 

 • کاهش وزن

   

 • مشکلاتی در خواب

   

 • کاهش اشتها

   

SAD تا چه حد شایع است؟

 

در حدود 4 تا 6 درصد از کل جمعیت جهان دچار SAD می باشند. این در حالی است که تقریبا 10 تا 20 درصد نیز دچار افسردگی های خفیف زمستانه می شوند. 4/3 بیماران را خانم ها تشکیل می دهند و رنج سنی آنها از 20 ، 30 تا 40 طبقه بندی می شود. هر چند این بیماری در طول رده سنی فوق الذکر رواج بیشتری دارد، اما با این وجود ممکن است در کودکان و نوجوانان نیز شیوع پیدا کند.

 

این بیماری معمولاً در افرادی که در عرض های جغرافیایی مرتفع تر (یعنی مناطقی که در آن تغییر فصول شدت بیشتری دارد) زندگی می کنند، دیده می شود.

دلایل بروز بیماری

دلیل قطعی بیماری تا به امروز به صورت دقیق مشخص نشده است. اما به دلیل شیوع بالای آن در مناطق خاص، تصور دانشمندان بر این اصل استوار است که بیماری به دلیل تغییر در میزان نور خورشید ایجاد می شود. تئوری آنها از این قرار است که چون در زمستان و پاییز میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب کاهش پیدا می کند، ساعت بیولوژیک بدن که خواب، حالات درونی، و هورمون ها را تنظیم می کند به تاخیر افتاده و معمولاً در زمستان روند کندی را دنبال می کند. عقیده بر این است که قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند وضعیت این ساعت طبیعی را به حالت اولیه باز گرداند.

 

یکی دیگر از نظریه ها این است که مواد شیمیایی مغزی که وظیفه انتقال اطلاعات میان نروها (اعصاب) را به عهده دارند و به نام انتقال دهنده عصبی مشهور می باشند (به عنوان نمونه: سروتین) در افراد مختلف، متفاوت می باشد. محققان بر این باورند که قرار گرفتن در معرض نور می تواند چنین ناهماهنگی هایی را از نو متعادل سازد.

 

چگونه می توان تشخیص داد که دچار این بیماری شده اید؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه خاصی مبذول دارید این است که هیچ گاه سرخود برای خودتان دارو تجویز نکنید. اگر احساس می کنید که نمونه هایی از افسردگی را در خودتان مشاهده می کنید، باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. گاهی اوقات مشکلات فیزیکی ممکن است منجر به ایجاد افسردگی شوند. اما گاهی اوقات دلایل آن حادتر بوده و به سبب مشکلات روانپزشکی پیچیده تر، به وجود می آیند. متخصص اعصاب و روان می تواند نوع و اندازه بیماری را معین کند و متعاقباً درمان مناسب را به کار گیرد.

روش درمان بیماری چیست؟

تحقیقات اخیر نشان می دهند که پرتو درمانی تا حد زیادی می تواند در درمان بیماری مؤثر واقع شود. گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی نیز- هم در کنار پرتو درمانی و هم به تنهایی- مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین گذراندن روز، در زیر نور خورشید نیز می تواند به بهبود بیمار کمک کند. باید سعی شود که به طور کلی میزان قرار گرفتن بیمار در معرض نور خورشید چه در خانه و چه در محل کار افزایش پیدا کند.

 


پرتو درمانی چیست؟ و آیا روش مطمئنی محسوب می شود؟

 

به پرتو درمانی، گاهی نور درمانی، نیز اطلاق می شود. درمان از طریق یک قطعه که شامل لامپهای فلورانس بوده و دارای یک روکش پلاستیکی می باشد ( = تا امواج فرابنفش را خنثی نماید) صورت می پذیرد. شدت نور باید حداقل 10000 (Lux) باشد. حتماً لازم نیست که بیمار به طور مستقیم به نور خیره شود، بلکه باید کارهای روزمره خود، مانند غذا خوردن و یا مطالعه کردن را در فاصله 1 تا 2 متر از آن انجام دهد. این روش کاملا مطمئن بوده و در اکثر موارد نتیجه بخش می باشد.

 


تاثیرات جانبی محدود پرتو درمانی

 • وارد شدن فشار به چشم ها
 • سر درد
 • زودرنجی و بدخلقی
 • خستگی
 • بی خوابی

   


چه موقع روز و برای چه مدت باید مورد پرتو درمانی قرار بگیرم؟

 

پژوهش های اخیر نشان می دهند که پرتو درمانی در ساعات اولیه روز تاثیر بیشتری نسبت به پرتو درمانی در بعد از ظهر دارد. بهرمندی از این روش، آن هم در ساعات پایانی روز موجب بروز بی خوابی در فرد می شود. بیشتر متخصصان ترجیح می دهند که بیماران خود را صبح ها، به مدت 30 دقیقه در معرض پرتو Lux 1000 قرار دهند. در حدود 2 تا 4 روز پیشرفت های چشمگیری در بیماران رخ می دهد و در حدود 2 تا 4 هفته بیماران به کلی بهبود پیدا می کنند. در صورت متوقف ساختن پرتو درمانی، علائم بیماری به سرعت از نو خود را نشان می دهند به همین دلیل این نوع روش درمان باید در سرتاسر فصل کم نور ادامه پیدا کند.

 

هر چند تخت های سولاریوم نیز نور کافی تولید می کنند، اما هیچ گاه نباید از آنها به عنوان نوعی درمان برای این بیماری استفاده کرد، چراکه میزان اشعه های فرا بنفشی که تولید می کنند، بسیار زیاد بوده و موجب آسیب رساندن به پوست و چشم ها میشوند.

 


آیا می توانم از بروز
SAD
پیشگیری کنم؟

 

اگر احساس می کنید که دارای برخی از علائم این بیماری هستید، می بایست به طور حتم به پزشک متخصص مراجعه کرده و مورد آزمایش قرار بگیرید. دکتر شما باید مطمئن شود که علائم این بیماری مربوط به انواع دیگر افسردگی ها و یا سایر بیماریها نیست. انواع دیگر افسردگی می تواند شما را به سمت آسیب های جدی و حتی خودکشی روانه سازد.

 

اگر تشخیص داده شد که شما مبتلا به SAD می باشید، می توانید از نکات زیر استفاده کرده و کاری کنید که این بیماری مجدداً در شما بروز نکند:

 

 • سعی کنید تا آنجاییکه می توانید در طول روز، وقت خود را در بیرون از خانه صرف کنید. حتی اگر آسمان ابری است باز هم این کار را انجام دهید چراکه نور خورشید باز هم در آسمان وجود دارد و می توانید از فواید آن بهرمند شوید.

   

 • از جعبه نور استفاده کنید (در فصل پاییز) حتی اگر هنوز زمان بروز SAD زمستانه فرا نرسیده باشد.

   

 • یک رژیم غذایی متعادل، سرشار از ویتامین و مواد معدنی را مورد استفاده قرار دهید. این امر انرژی بیشتری به شما می دهد و همچنین تمایل شما به غذاهای شیرین و نشاسته دار را کاهش می دهد.

   

 • سعی کنید حداقل 3 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.

   

 • در صورت نیاز، در ماههای زمستان با یک مشاور در ارتباط باشید.

   

 • در فعالیت های گروهی شرکت کرده و ارتباط خود را با جمع قطع نکنید. در طول زمستان، این امر کمک چشمگیری به شما می کند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٧

 

کودکان والدین سختگیر،از نظر چاقی بیشتر در معرض خطر قرار دارند. این مساله احتمالا به دلیل آن است که کودکان در سنین پایین تر،در واکنش به استرس غذای بیشتری می خورند.در حالی که در کودکانی که والدین منضبط ولی نه چندان سختگیر دارند،مشکلات ناشی از اضافه وزن کمتر دیده می شود.

 

همچنین طبق این مطالعه،کودکانی که والدینشان به نظم و انضباط اهمیت نمی دهند دچار مشکلات ناشی از اضافه وزن و چاقی خواهند شد.این مسئله در کودکانی که پدر و مادرشان به قوانین و مقررات پایبند نیستند،نیز صادق است.براساس بررسی های به عمل آمده،در بین تمامی انواع والدین،کودکان والدین بسیار سختگیر و مقرراتی بیش از سایر کودکان از مشکل اضافه وزن رنج می برند.این مطالعه ها نشان می دهند که محیط استررس آور و فاقد پاسخ مناسب عاطفی- روانی باریسک بالی اضافه وزن در کودکان مرتبط است.زندگی کردن در محیط خانواده ای که توقعات بالا و سختگیری های نا به جا دارند می تواند برای کودکان استرس آور باشد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٧

 

مشاورین خانواده و روانپزشکان،توصیه های مختلفی برای حفظ احساس مثبت جوانی در انسان،عرضه کرده اند،موارد ذکر شده،از جمله این توصیه هاست:

 

1.به ارقام و اعداد و شاخص های بی اهمّیّت نظیر سن،قد،نوع موو...توجه نکنید.تعیین برخی از این شاخص ها،خارج از محدوده توانایی های ماست و سعی در تغییر برخی دیگر،جز رنج و عذاب،حاصلی نخواهد داشت.

 

2.با دوستان شاداب خود ارتباط داشته باشید،افراد ناراحت و پراسترس و منفی نگر،روحیه شما را تضعیف می کنند.

 

3.سعی کنید همیشه در حال آموختن باشید.مغز تنبل،منشا بسیاری از بیماری های روانی است.

 

4.از کوچکترین فعّالیّت های ساده لذّت ببرید و هرگز از مسایل کوچک رنجیده خاطر نشوید.

 

5.هفته ای چند بار،با صدای بلند و طولانی و تا زمانی که به نفس نفس زدن بیفتید،بخندید!تحقیقات نشان داده اند، خنده،حتی اگر مصنوعی باشد،برای انسان مفید است.

 

6.ناراحتی ها و مشکلات زندگی را تحمّل کنید و غمخوار خود باشید.

 

7.خود را با آنچه که علاقه دارید سرگرم کنید،نظیر خانواده،موسیقی،گیاهان،سینما،تلویزیون و سایر سرگرمی های مورد علاقه.

 

8.از سلامتی خود مراقبت کنید.اگر سلامتید،سلامت خود را حفظ کنید و اگر سلامتی شما ناپایدار است،آن را بهبود بخشیده و در این راه از کمک دیگران بهره بگیرید.

 

9.در هر فرصتی،به کسانی که دوستشان دارید ابراز علاقه کنید.

 

10.از گذشته در بگیرید،به فکر آینده نیز هم باشید اما در زمان حال زندگی کنید.از بزرگترین موانع بر سر راه دست یافتن به خوشبختی آن است که همواره تاسف گذشته را بخوریم و نگران آینده باشیم.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٧

 

الف : آویشن شیرازی را بجوشانید ومانند چای با عسل میل نمایید. همچنین آویشن شیرازی رقیق دم کرده با عسل در هنگام صبح به جای چای برای درمان سلامتی بدن بسیار مفید است.

ب: عاقر قر ها 5 مثقال، تخم گشنیز 5 مثقال، تخم خرفه 5 مثقال، زبان گنجشک 5مثقال. همه را نرم کوبیده و در یک لیوان عسل مخلوط نما یید و صبح و عصر یک قاشق چای خوری از آن میل نمایید. بهترین فرمول لکنت زبان در طب گیاهی است که تا کنون به اثبات رسیده است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۳:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٦

 

تقویت اعصاب

روش های درمان

الف: سهل الهضم تر از سبوس چیزی نیست. سبوس خیسانده در آبی که با عسل مخلوط شده باشد یک دارویی عالی برای تقویت اعصاب می باشد.

ب:خوردن مغز گردو با عسل برای تقویت اعصاب بسیار نافع است.

 

آرامبخش اعصاب

چای پوست سیب با عسل بهترین نوشیدنی آرامبخش برای اعصاب می باشد. دم کردن پوست سیب درختی و نو شیدن آن با عسل بهترین دارو برای تسکین اعصاب متشنج و خصو صا اضطراب است و با توجه به خاصیت اعجاب انگیز سیب رفع تنش های صورت و فک کا ملا موثر است.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۳:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٦

 

میدانیم که مردم مدت ها به طور معمول عسل را از نظر بهبود بخشی دستگاه عصبی مصرف میکردند.حتی مشاهدات بالینی هم ثابت کرده است که عسل برای اعصاب مفید میباشد.

پروفسور بوگولپوف و کیسوا بیمار مبتلا به داء الرقص (انقباض تشنج آور ماهیچه ها) را با مصرف عسل تحت معالجه قرار دادند و بعد از ۳ هفته در مان (بدون استفاده از تجویز داروهای دیگر ) نتایج به دست آمده بسیار خوب بود. خواب بیماران طبیعی شد. دیگر سردردی وجود نداشت. حالت ناتوانی و عصبی در بیماران کاهش یافت و بیماران نیرو گرفتند.

در مورد برخی بیماریهای دستگاه عصبی مرکزی . میتوان عسل غنی شده از ویتامین را توصیه کرد که حاوی اسید گلوتامیک هستند. اگر چه مزه اش ناخوش آیند و قی آور است در صورتی که با عسل مخلوط شود اثر نامطلوب آن از بین خواهد رفت و اثر درمانی آن عسل نیز که با اسید مذکور مخلوط شده موثرتر و سودمند تر خواهد بود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٦

 


1
باور غلط : غلبه کار شدید بر افسردگی

افسردگی در مقطعی از زندگی حدود یک ششم از افراد تاثیر می گذارد، از اینرو راه حل های بومی و نیمه واقعی فراوانی در مورد این بیماری همگانی وجود دارد. یکی از عقاید چنین است : خودتان را درگیر کار کنید و احساس بهتری داشته باشید. برای نیمی از افسردگی ها ممکن است براستی کمک کننده باشد، اما افسردگی جانور متفاوتی است. پرکاری در واقع می تواند نشانه ای از افسردگی بالینی باشد، به خصوص در مردان.

2 --
باور غلط : این یک بیماری واقعی نیست

افسردگی یک بیماری جدی پزشکی و عامل عمده ناتوانی در بزرگسالان آمریکایی است. اما هنوز با یک غم و اندوه معمولی اشتباه گرفته میشود. شواهد بیولوژیکی این بیماری را می توان در اسکن مغز دید که نشان دهنده غیر طبیعی بودن سطح فعالیت است. مواد شیمیایی مهم مغز، که سیگنال های بین اعصاب را حمل میکند نیز به نظر می رسد در افراد افسرده، خارج از تعادل باشد.

3 --
حقیقت : مردان زیر رادار پرواز میکنند

ممکن است معشوقه و حتی دکتر، پی به افسردگی یک مرد نبرند. دلیلش این است که مردان کمتر از زنان، در مورد احساسات خود صحبت میکنند -- و بعضی از مردان افسرده، غمگین و ناراحت به نظر نمی رسند. در عوض ، مردان ممکن است تحریک پذیر ، خشمگین ، و یا بی قرار باشند. حتی ممکن است با برخی افراد، درگیر شوند. بعضی از مردان سعی میکنند تا از طریق رفتار بی پروا ، مشروب ، یا مواد مخدر، با افسردگی کنار بیایند.4 --
باور غلط : افسردگی فقط خود- دلسوزی است

فرهنگ ما، قدرت اراده و توان روانی را تشویق میکند و به کسی که به پشت افتاده و ناله میکند به سرعت برچسب میزند. اما افرادی که افسردگی بالینی دارند، تنبل نیستند و یا به سادگی برای خود دلسوزی نمیکنند. و نه توان آنرا دارند که افسردگی را دور کنند. افسردگی یک بیماری پزشکی است – یک مشکل بهداشتی که با تغییرات در مغز مرتبط است. مانند بیماری های دیگر، معمولا با درمان مناسب بهبود می یابد.5 --
حقیقت : هر کسی می تواند افسرده شود

شاعر یا فوتبالیست ، خجالتی یا خوش مشرب ، هر کس با زمینه هر قومیتی میتواند دچار افسردگی شود. این بیماری در زنان دو باربر شایعتر از مردان است ، اما این احتمال وجود دارد که زنان بیشتر به دنبال کمک باشند. اغلب برای اولین بار در اواخر نوجوانی یا دهه 20 عمر مورد توجه قرار میگیرد، اما یک بخشی از آن می تواند در هر سنی بروز کند. اگرچه تجربه های شخصی می تواند محرک افسردگی یا بطور ناگهانی سبب بروز آن شود.

6 --
حقیقت : افسردگی میتواند به آرامی وارد شود

افسردگی می تواند به تدریج بروز کند، که تشخیص آن را نسبت به یک بیماری ناگهانی، سختر میکند. روز بد به یک روز کسل کننده تبدیل میشود و شما شروع میکنید به فرار از کار ، مدرسه ، و یا مناسبت های اجتماعی. به یک نوع از آن، dysthymia گفته می شود، می تواند برای سالها به عنوان یک بیماری دائمی و در سطح پائین باقی بماند-- یک بی قراری بیصدا که مسیر زندگی و حرفه ای و روابط شما را تضعیف می کند. یا می تواند یک وضعیت شدید و عاجز کننده ای شود. با درمان آن، تسکین قابل توجهی در طول 4-6 هفته احساس میشود.

7 --
باور غلط : برای ادامه زندگی از دارو کمک بگیرید

با وجود پچ پچ های موجود در مورد کتاب ""Prozac Nation ، دارو تنها ابزار مورد استفاده برای رفع افسردگی است. و درخواست کمک به این معنا نیست که برای استفاده از داروهای تجویزی، تحت فشار خواهید بود. در واقع ، مطالعات نشان می دهد که "گفتار" درمانی مانند داروها، برای افسردگی خفیف تا متوسط کارائی دارد. حتی اگر شما مجبور باشید از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید، احتمالا برای تمام طول زندگی نخواهد بود. دکتر شما کمک خواهد کرد که تا در زمان مناسبی داروهایتان را متوقف کنید.

8
باور غلط : افراد افسرده زیاد گریه میکنند

نه همیشه. بعضی از مردم هنگامیکه افسرده هستند، گریه نمی کنند و یا حتی عمل خیلی اندوهناکی انجام نمی دهند. در عوض آنها از لحاظ احساسی "تهی بودن" و ممکن است احساس بی ارزش و یا بی فایده بودن داشته باشند. حتی بدون علائم شدید ، افسردگی درمان نشده، مانع از زندگی پویا برای رسیدن به کمال و باعث خساراتی در خانواده میشود.9 --
حقیقت : تاریخچه خانواده سرنوشت نیست

اگر افسردگی در شجره نامه شما وجود داشته باشد، امکان بالایی برای خطر ابتلا وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که شما حتما به این اختلال دچار خواهید شد. افرادی که دارای سابقه خانوادگی هستند، می توانند به علایم اولیه افسردگی پی ببرند و بی درنگ اقدامات مثبتی انجام دهند—اعم از کاهش استرس ، ورزش بیشتر ، مشاوره و یا سایر درمانهای حرفه ای.10
باور غلط : افسردگی بخشی از پیری است

اکثر افراد مسن چالش های پیری بدون افسردگی را بسر میبرند. اما هنگامی که رخ دهد ، ممکن است نادیده گرفته شود. سالمندان ممکن است غم و اندوه خود را پنهان کنند و یا نشانه های مبهم و متفاوتی داشته باشند، مانند اینکه : غذاها دیگرطعم خوبی نداشته باشند، دردها افزایش پیدا کنند، یا تغییر در الگوی خواب بوجود بیاید. مشکلات پزشکی ممکن است باعث افسردگی در سالمندان شود و افسردگی می تواند روند بهبودی حمله قلبی و یا عمل جراحی را آهسته کند.11
حقیقت : افسردگی از زوال عقل ناشی میشود

در بزرگسالان مسن تر ، افسردگی می تواند ریشه اصلی مشکلات حافظه ، گیجی ، و در برخی موارد هذیان باشد. مراقبین و پزشکان، ممکن است به اشتباه این مشکلات را نشانه های زوال عقل ، و یا کاهش حافظه وابسته به سن بدانند. انجام درمان در اکثر افراد مسن مبتلا به افسردگی، مشکلات را برطرف میکند. روان درمانی به خصوص برای کسانی که نمی توانند یا نمی خواهند دارو مصرف کنند، مفید است.12
باور غلط : صحبت کردن کارها را بدتر میکند

هرگز به افراد توصیه نشده است با صحبت کردن در باره مشکلات، موضوع را کش ندهند. امروزه ، شواهدی وجود دارد که با بحث های هدایت شونده توسط یک متخصص می توان کارها را بهتر ساخت. انواع مختلف روان درمانی با پرداختن به الگوهای تفکر منفی ، احساسات ناخودآگاه ، یا مشکلات رابطه، به درمان افسردگی کمک میکند. قدم اول صحبت کردن با یک متخصص اعصاب و روان است.13
حقیقت : افکار مثبت ممکن است کمک کند

نصیحت قدیمی "به نکات مثبت هر چیزی تکیه کن" تبدیل به یک عملی شده است که می تواند مشکل افسردگی را آسان کند. به آن درمان شناختی - رفتاری گفته میشود (CBT). مردم راههای جدید تفکر و رفتار را یاد میگیرند. رفتار و خیالات منفی شناسایی و افکار خوش بینانه و خلق و خوی مثبت جایگزین میشود. استفاده تنها از CBT، یا بهمراه دارو میتواند برای بسیاری از مردم کارائی داشته باشد.14
باور غلط : ناخشنودی نوجوانان از روی سرشت

اگر چه بسیاری از نوجوانان بی حوصله و اهل بحث و جدل هستند ، و توسط فیلم "نیمه پنهان" اغوا میشوند، غصه داربودن یا تحریک پذیری طولانی برای نوجوانان طبیعی نیست. هنگامی که ناخشنودی بیش از دو هفته طول می کشد ، ممکن است نشانه افسردگی باشد -- که در حدود یک نفر از هر 11 نوجوانان دچار میشوند. علائم دیگری که ممکن است نوجوان نیاز به کمک داشته باشد عبارتند از : غمگینی یا تحریک پذیری مداوم حتی با دوستان ، نداشتن هیچ لذتی از فعالیت های مورد علاقه ، یا افت ناگهانی در نمرات.

15
حقیقت : ورزش پزشک خوبی است

اکنون مطالعات خیلی خوب نشان می دهد که ورزش منظم و نسبتا شدید می تواند علائم افسردگی را بهبود ببخشد و مانند برخی از داروها، برای افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط موثر باشد. یکی دیگر از تقویت کننده خلق و خوی، ورزش کردن با یک گروه یا یک دوست خوب است که به حمایت های اجتماعی او افزوده میشود.

16
باور غلط : درمان افسردگی سخت است

حقیقت اینستکه بسیاری از افرادی که اقدام به برطرف کردن افسردگی میکنند، موفق میشوند. در یک مطالعه بزرگ توسط موسسه ملی بهداشت روان ، نشانه های افسردگی 70 ٪ از مردم از طریق مصرف دارو از بین میرود -- اگرچه نه همیشه با یک بار مصرف دارو. مطالعات دیگری نشان می دهد که ادغام مصرف دارو و گفتار درمانی، حتی بیشتر موثر است.

17
حقیقت : افسردگی همیشگی نیست

برخی از وقایع زندگی باعث ناراحتی یا ناامیدی میشود ، اما منجر به افسردگی بالینی نمی شود. غم و اندوه پس از مرگ ، طلاق ، از دست دادن شغل ، یا تشخیص یک بیماری جدی طبیعی است. یکی از نشانه های نیاز به درمان : غم مستمر هر روزه، در بیشتر اوقات روز. وقتی افراد بطور منطقی سختی های دوران را پشت سر میگذارند، معمولا می توانند آشفته و یا برای مدت زمان کوتاهی شاد شوند.

18
حقیقت : امید به روزهای بهتر واقعیت دارد

در اعماق افسردگی ، ممکن است مردم فکر کنند که هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این ناامیدی بخشی از بیماری است، نه یک حقیقت. با درمان ، به تدریج تفکر مثبت جایگزین افکار منفی میشود. همزمان با پیشرفت خلق افسرده، خواب و اشتها معمولا افزایش میابد. و افرادی که برای گفتار درمانی به یک مشاور مراجعه میکنند، ممکن است مهارت مقابله ای بهتری در برابر تنشهای زمین گیر کننده زندگی کسب کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٤

 

به اعتقاد محققان برای حفظ و آرامش اعصاب، کلسیم بدن باید کنترل شود که این وظیفه در بدن به غده‌های پاراتیروئید سپرده شده است.

غده‌های پاراتیروئید چهار غده کوچکی هستند که در طرفین غده تیروئید قرار گرفته‌اند و وزن تمام آنها فقط نیم گرم است ولی چون اعمال مهمی در بدن ما انجام می‌دهند این است که جلب توجه کرده و در اینجا اهمیت کار آنها برایتان شرح داده می‌شود.
غده‌های پاراتیروئید در بدن حافظ تهیه و پخش کلسیم هستند و از جایی این کلسیم را استخراج کرده و به جایی که لازم است می‌رسانند و خلاصه سوراخی را باز کرده و  منبع کلسیم را از آن خارج می‌کنند و سوراخ دیگری را بسته و مواد کلسیمی را در آنجا محفوظ نگه می‌دارند.
اگر مقدار کلسیم خون کم شود فورا بیماری گریپ و زکام و آسم و ضعف عضلات به ما دست می‌دهد و چنانچه مقدار کلسیم و فسفر در خون بی‌نهایت کم شود بیماری عصبانیت مزمن بر وجود ما غلبه می‌یابد، پس برای حفظ و آرامش اعصاب و سلامتی کامل بدن باید خون ما ذخیره کافی کلسیم داشته باشد.
بزرگی غده کوچک
چون غده‌های پاراتیروئید که بی‌اندازه کوچک و سبک‌وزن هستند این وظیفه سنگین و مهم را به عهده دارند، باید غذای کافی به آنها رسانده و غذاهایی مصرف نمود که داری مقدار کافی کلسیم باشد و در این مورد شیر مقوی و پنیر غذای طبیعی و سرشار از کلسیم هستند.
قرص کلسیم مخلوط با ویتامین D مصرف کنید، زیرا اگر کلسیم بدون ویتامین D مصرف شود، بدن آن را هضم و جذب نمی‌کند.
فراموش نکنید که آفتاب بهترین منبع طبیعی و قوی ویتامین D است.
غده وحشت و ترس
اگر در حوادث ناگوار فردی ضعیف و سست هستید توجه بیشتری به غده‌های فوق‌کلیوی خود داشته باشید.
غده‌های فوق‌کلیوی دو تا هستند و هر یک از این دو غده حدود 15 گرم یعنی سه مثقال وزن دارند و به شکل کلاهی روی کلیه‌ها قرار گرفته‌اند.
غده‌های فوق‌کلیوی، هورمونی به نام آدرنالین تولید می‌کنند و به نام غده آدرنال نیز معروف هستند.
وقتی انسان در مقابل یک حادثه وحشتناک خود را باخت و متاثر شد هورمون آدرنالین وارد خون می‌شود و قوای ما را در مقابل اثرات شوم آن حادثه حفظ می‌کند. اگر این غدد خوب کار نکنند و در برابر اثرات شوک، هورمون آدرنالین به اندازه کافی وارد خون نسازند به زودی یک حالت ضعف و سستی ما را فرا خواهد گرفت و نخواهیم توانست در مقابل مصائب ناگوار و غیرمترقبه و حوادث زندگانی مقاومت نماییم.
به طور خلاصه باید گفت؛ غدد فوق‌کلیوی توانایی دارند از سموم خطرناکی که در بدن تولید می‌شود جلوگیری کنند و آثار آن را خنثی سازند. با وجود این‌که علم و دانش پزشکی تاکنون موفق نشده است تمام اسرار کار این غدد را فاش کند و محققان تاکنون به تمام رموز کار آن آگاهی نیافته‌اند، با این حال می‌دانیم، نیکوتین و سرب و مواد شیمیایی دیگری، مضر به حال این غدد هستند و همچنین غذایی که از جهت مواد مغذی و جذب‌شدنی متعادل نباشد به طور قطع آثار بدی در سلامت این غدد دارد.
من و شما بسیاری از اشخاص را دیده‌‌ایم و می‌بینیم که هنوز در مراحل جوانی هستند و موهای سرشان خاکستری و به قول معروف فلفل‌نمکی می‌شود. این سفیدی موی بی‌موقع در این اشخاص علامتی از بدکار کردن غدد فوق‌کلیوی در بدن آنهاست. 
برای حفظ سلامتی غده‌های فوق‌کلیوی باید به غذای خودمان حداکثر مواد سفیده‌ای و به مقدار کافی نمک و همچنین ویتامین‌های A و C و مخصوصا تمام ویتامین‌های دسته B را وارد کنیم، زیرا ویتامین C در رفع سموم و ویتامین A در جلوگیری از احتقان خون و ویتامین‌های B برای تولید آدرنالین تاثیر بسیار  مهمی در غدد فوق‌کلیوی دارند.
دیابتی‌ها، ویتامین B را جدی بگیرید
بیماری قند یا دیابت از جمله بیماری‌هایی است که افراد بسیاری در جامعه به آن مبتلا هستند. غده لوز‌المعده عامل اصلی تنظیم قند بدن است که اگر مختل شود، گرفتاری‌ها شروع خواهند شد.
غده لوزالمعده هورمونی می‌سازد به نام انسولین که قند و گلیکوژن (Glycogene) یا نشاسته حیوانی را هضم و ذخیره کرده و احتیاج بدن را رفع می‌کند. یعنی وسیله می‌شود تا بدن بتواند به اندازه کافی قند ذخیره کند. وقتی غده لوزالمعده اختلالی یافته و بیمار گردد دیگر نمی‌تواند انسولین ترشح کند و در نتیجه قند وارد ادرار شده و دفع می‌گردد و تولید بیماری دیابت یا قند می‌کند. 
این غده حیاتی و مهم که به شکل خوشه‌ای است، چندین سانتی‌متر طول دارد و در وسط حفره شکم واقع شده است و علاوه بر ترشح هورمون انسولین، مواد حلال یا آنزیم تولید می‌کند. بعد آن مواد رابه قسمت فوقانی روده بزرگ می‌رساند و در تسهیل هضم و تحلیل مواد سفیده‌ای و مواد چربی و قند و نشاسته کمک موثری می‌نماید.
با این‌که محققان هنوز به طور دقیق و کامل علت یا علت‌های بیماری قند را نمی‌دانند ولی می‌دانیم که اسراف و زیاده‌روی در مصرف مواد قندی و چربی غده لوزالمعده را از کار انداخته و از ترشح معده و تولید انسولین جلوگیری می‌کند. مقدار کافی تمام ویتامین‌های B غذایی است که برای تقویت و به کار انداختن غده لوزالمعده و ساختن انسولین طبیعی کمک می‌کند. پس موادی که دارای ویتامین B می‌باشند باید در غذای روزانه خود وارد کنیم و این مواد عبارت است از ماست، جوانه گندم و مخمر آبجو که هر روز یک فنجان کوچک جوانه گندم و یک قاشق پر سوپخوری مخمر آبجو (اگر به شکل گرد باشد) باید مصرف کرد.  زیرا این دو غذا هیچ‌گونه مواد نشاسته‌ای ندارند و می‌تواند به خوبی کسالت فردی را که مبتلا به بیماری قند و دیابت است شفا دهد. 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩

 

دکتر روی و همکارانش در دانشگاه مونتیل در نیویورک ۱۳ نفر را تحت شوک‌های الکتریکی دردناک قرار دادند. این شوک ها باعث واکنش و حرکت زانو می شد محققان توانستند میزان واکنش ها را اندازه بگیرند. به این افراد در حین شوک ها تصاویر خوشایند و یا ناخوشایند و یا خنثی نشان داده شد و همزمان با آن محققان فعالیت مغز آن ها را توسط اسکن MRI مشخص کردند.

نتایج بررسی حاکی از ارتباط مستقیم احساسات و عواطف و درد است.

در نتایج این بررسی آمده است اگر می خواهید کمتر احساس درد داشته باشید به چیزهای لذت بخش فکر کنید.

یافته‌ها نشان می دهد دیدن تصاویر ناخوشایند نسبت به تصاویر دلپذیر و مثبت باعث درد بیشتری می شود. این نتایج یافته های قبلی مبنی بر اثرات مثبت موسیقی ب کاهش ناراحتی افراد را نیز ثابت می کند.

نتایج حاکی از آن است که می توان با استفاده از روش های غیر دارویی نظیر تقویت خلق و خو توسط موسیقی لذت بخش و یا تصاویر خوشایند میزان درد را در افراد کم کرد.

عصبانیت حالت فوق نارضایتی است . وقتی از پدیده ای یا چیزی خوشمان نمی آید عصبانی می شویم و بدین وسیله ناخشنودی خود  را ابراز می کنیم و عملی را انجام دهیم که آن عمل می تواند مثبت یا منفی باشد .

محققین می گویند وقتی عصبانیت طولانی می شود . تغییرات شیمیایی در بدن همچنان ادامه می یابد و موجب خستگی جسم می گردد و می تواند مشکلات  متعددی برای سلامتی فرد  به وجود آورد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩

 

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که خشم و عصبانیت به بیماری‌ قلبی در مردان منجر می‌شود. این مطالعه که در شماره آگوست 2007 مجله مغز، رفتار و ایمنی در ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده است، به بررسی مکانیزم‌هایی در بدن می‌پردازد که چگونه یک حالت روان‌شناختی مانند خشم و عصبانیت به یک عامل خطر فیزیکی و جسمی تغییر شکل می‌دهد.
محققان برای کشف ارتباط میان قلب‌ها و ذهن‌ها به این مساله توجه دارند که چگونه مقادیری از برافروختگی و تهییج در بدن با خصوصیات فردی گوناگون و از جمله با تمایل و رغبت نسبت به خشم و عصبانیت مرتبط است. پروفسور ادوارد سوآرز استاد مرکز پزشکی واک در دانشگاه نیویورک می‌گوید: «به نظر می‌رسد برافروختگی و تهییج به عنوان عاملی کمک‌کننده و مهم هنگامی که افراد مبتلا به بیماری قلبی، دیابت و یا فشارخون بالا می‌شوند، نقش دارد.»
باتوجه به این مساله که برافروختگی و تهییج به طور مرسوم یک واکنش سالم در قبال فعالیت سیستم ایمنی محسوب می‌شود اما تهییج شدید و مزمن و یا به مقدار کم می‌تواند به عنوان علامتی از یک شرایط متناقض در امر سلامت محسوب شود. محققان میزان 3‌C خون را که یک پروتئین خاص بوده و به عنوان یک عامل مشخص کننده وجود تهییج و برافروختگی محسوب می‌شود، اندازه‌گیری کردند. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که دارای مقدار بالایی از3‌C هستند، به احتمال بیشتری نسبت به کسانی که مقدار3‌C در آنها کمتر است،‌ در معرض حمله قلبی قرار گیرند.
روش مطالعه
در شروع این مطالعه، 313 نفر برای تعیین میزان خشم و عصبانیت و افسردگی مورد ارزیابی قرار گرفتند و وضعیت سلامت همه این افراد به‌طور برابر بود و هیچ‌گونه علامتی دال بر بیماری قلبی نداشتند. 10 سال بعد، کسانی که از خود خشم و عصبانیت و افسردگی را بروز دادند، دارای مقدار بالایی از 3‌C بودند که این مساله حاکی از آن بود که آنها در معرض خطر بالاتری از بیماری قلبی و ابتلا به دیابت نوع دوم قرار دارند.
دکتر استیفن بویل دستیار پروژه تحقیقی دانشگاه نیویورک در مرکز پزشکی داک می‌گوید: «ما نشان دادیم که عوامل روان‌شناختی در طول زمان می‌توانند به ایجاد حالت تهییج و برافروختگی منجر شوند و به توافق رسیده‌ایم که این عوامل در بروز حالت برافروختگی و تهییج به صورت ملایم یا مزمن، کمک‌کننده هستند.»
محققان این مطالعه امیدوارند که این نتایج موجب ترغیب و تحریک متخصصان قلب در جهت ارزیابی میزان خشم و عصبانیت و نیز مخالفت و عناد همراه با سایر عوامل پرخطر برای بروز بیماری قلبی شود. پروفسور ادوارد سوآرز می‌گوید: «در ارتباط با کاهش عوامل خطر، نکته مهم این است که کشف کنیم چه کسی دچار بیماری قلبی می‌شود و عوامل سنتی پرخطر همچون فشارخون بالا، چاقی مفرط و یا استعمال دخانیات، فقط در 50 درصد از کسانی که مبتلا به این بیماری هستند، مصداق دارد و تعداد بیماران بسیاری وجود دارند که می‌توان از آنها پرسید که چرا به بیماری قلبی مبتلا شده‌اند و شاید اکنون زمان آن فرارسیده که مسایل روان شناختی و عوامل پرخطر رفتاری را در این قضیه دخیل بدانیم.»
برای اولین بار نیست که محققان، ارتباط میان خشم و عصبانیت را با بیماری قلبی کشف کرده‌اند. پروفسور ادوارد سوآرز می‌گوید: «ما با توجه به برخی از مطالعات،‌ متوجه شده‌ایم افرادی که دچار افسردگی بوده یا مستعد خشم و عصبانیت هستند، نسبت به کسانی که خونسرد، آرام و اجتماعی هستند، در قبال عوامل ایجادکننده استرس در زندگی روزانه به روش‌های گوناگون واکنش نشان می‌دهند. این نشان می‌دهد که ارتباط‌های مشخص و آشکاری میان افسردگی و بیماری قلبی وجود دارد اما حتی با توجه به این شواهد جدید که در مطالعه دانشگاه داک انجام شده، محققان هنوز با درک کامل از ارتباط میان خشم و عصبانیت با مسایل قلبی فاصله دارند.»
برخی محققان عنوان می‌کنند که ایجاد ارتباط میان ذهن و بدن با خشم و عصبانیت، مشکل‌تر از ارتباط آن با افسردگی است. دکتر جولی شولمن استاد روان شناسی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، نتیجه مطالعه خود و ارتباط میان خشم و عصبانیت و بیماری قلبی عروقی را در شماره اخیر مجله کاردیولوژی منتشر کرده و عنوان می‌کند که خصوصیات ویژه شخصیتی، ارتباط بالینی معنی‌داری را نشان نمی‌دهد و نتیجه‌گیری می‌کند که بهتر است بر خصوصیاتی تاکید کنیم که ارتباط بیشتری با بیماری قلبی داشته باشد؛ مانند افسردگی.
دکتر شولمن می‌گوید: «اگر من 10 دقیقه فرصت برای صحبت با یک بیمار داشته باشم، در این صورت وقت اندکی را با بیمار خودم صرف صحبت درباره عصبانیت خواهم داشت زیرا داده‌ها حاکی از آن هستند که اثر این مساله آن‌قدر ناچیز است که ما باید بر سایر عوامل خطری تاکید داشته باشیم که آنها را می‌شناسیم و این عوامل خطر شامل استعمال دخانیات، بی‌تحرکی و ورزش نکردن و دیابت هستند که تمام این موارد به شدت با بیماری قلبی ارتباط دارند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩

 

روانپزشکان آمریکایی در یک آزمایش جدید تاکید کردند افرادی که به راحتی مضطرب و عصبانی می شوند خیلی بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای التهابی مثل مشکلات و ناراحتی های قلبی و عروقی هستند.

روانپزشکان آمریکایی در یک آزمایش جدید تاکید کردند افرادی که به راحتی مضطرب و عصبانی می شوند خیلی بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای التهابی مثل مشکلات و ناراحتی های قلبی و عروقی هستند.

دکتر جودیت کارول، متخصص علوم پزشکی دانشگاه پیترزبورگ و سرپرست اصلی این مطالعات خاطرنشان کرد: این یافته توجیه می کند که چرا برخی افراد با سطح بالای استرس و تنش، مشکلات و بیماریهای مزمن بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند.

محققان در این بررسی ها از تعدادی داوطلب سالم و میانسال درخواست کردند که یک سخنرانی را در آزمایشگاه و مقابل یک دوربین ویدئو و یک هیات داوران انجام دهند.

به گزارش سایت دیسکاوری، در طول مدت اجرای سخنرانی، این محققان واکنش های جسمی و فیزیکی افراد تحت آزمایش را ارزیابی کردند و پس از آن راجع به احساسات این افراد در مدت اجرای سخنرانی سوالاتی از آنها به عمل آوردند.

طبق بیانیه پیترزبورگ، دکتر کارول تشریح کرد: در اکثر افراد معلوم شد که در هنگام سخنرانی ضربان قلبی و فشار خون افزایش پیدا می کند و این عمل یک اقدام استرس زا است.

اما با این حال فقط در تعداد خاصی از افراد افزایش یک نشانگر التهابی در گردش خون موسوم به اینترلوکین ۶ مشاهده شد. 

التهاب فرآیندی است که بواسطه آن گلبولهای سفید و دفاعی خون در بدن از انسان در برابر عفونت و مواد خارجی مثل باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند.

دکتر آنا مارسلند، استادیار روانشناسی و پرستاری در دانشگاه پیترزبورگ نیز در این مطالعه خاطرنشان ساخت: افرادی که در مواجهه با چالش های نسبتا خفیف و اندک در زندگی شان زیاد عصبانی و مضطرب می شوند بیشتر در معرض بروز التهاب در بدنشان هستند که این التهاب می تواند نقاط مختلفی از بدن را درگیر سازد.

برای مثال این افراد به مرور زمان بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی قرار می گیرند. این یافته در مجله مغز، رفتار و ایمنی منتشر شده است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩

 

پزشکان در یک مطالعه جدید هشدار دادند که عصبانیت برای سلامت ریه ها بسیار مضر است و سلامت این عضو را به خطر می اندازد. 

این مطالعه نشان داده است که عصبانیت طولانی مدت می تواند به عملکرد ریه ها آسیب برساند و سرعت طبیعی تحلیل رفتن این عضو ناشی از افزایش سن را نیز تسریع کند.

سایت اینترنتی هلت دی نیوز دراین باره گزارش داد: دکتر نورمن اولمان، متخصص و کارشناس انجمن ریه آمریکا در این رابطه متذکر شد: این یافته چندان غیرمنتظره و عجیب نیست چون علل بیولوژیک و مکانیسم های زیادی وجود دارند که در این اثرگذاری نقش دارند.

 

متخصصان معتقدند که خشم و نفرت با بروز بسیاری از اختلالات مثل آسم و بیماری قلبی بویژه در سالمندان تاثیر دارد. این هیجانات در عین حال بر انسداد راههای تنفسی هوایی و بر عملکرد ریه ها تاثیر می گذارند.

روانشناسان دریافته اند که استرس فیزیولوژیک و هیجانات منفی مانند نفرت و خشم، عملکرد سیستم ایمنی را تخریب کرده، فرآیندهای التهابی را نیز تحریک می کند که این تغییرات مصدر بروز انواع بیماری ها هستند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٩